• Bahçekapı, 2485. Sk. No:9/4, 06105 Etimesgut/Ankara

Elektrikli Direksiyon Arızaları

AnasayfaElektrikli Direksiyon Arızaları

Elektrikli Direksiyon Arızaları

Elektrikli Direksiyon Arızaları

Elektrikli direksiyon kutusu arızaları çoğunlukla mekanik olarak meydana gelen ve kesin olarak çözümü bulunabilen aksaklıklardır.

Genellikle direksiyon pompası arızası şeklinde ortaya çıkan bu arızalar:

  • Direksiyonda sertlik,
  • Direksiyonun kendini sıkması,
  • Direksiyon simidinde boşluk bulunması,
  • Dönüşlerde ses yapma

Şeklinde belirtiler ortaya çıkarmakla birlikte bu arızanın tespiti için tecrübeli ustalarla çalışmanızda yarar vardır.

Direksiyon kutusuna komutları ileten elektrik motoruna su kaçması ve elektrik motor arızaları onarımı gerekli testler sonucunda tamiri yapılması gerekir.

Elektrikli direksiyon kutularında her arızanın kesin çözümü vardır.

Eps,EPHS,Elektroservo,Elektrohidrolik,Elektronik,hidrolikdireksiyonkutusu ve direksiyon pompalarının onarımı günümüzde kolaylıkla sağlanmaktadır. Önemli olan doğru teşhistir.

Yeni nesil teknoloji kullanılan araçlarda direksiyon sistemleri günümüz teknolojisine uymuş ve elektrik destekli hidrolik (EPHS) ve elektrik destekli (EPS) olarak araçlarda yerini almıştır.

Elektrik, elektronik ve programlama ve mekaniğin kesişim noktası olan direksiyon sistemleri çok sık arıza vermektedir.

Onarılıp tekrar piyasaya kazandırılabilecek parçaların hurdaya ayrılıp yenisi ile değiştirilmesi milli servet kaybı olarak görülmektedir.

Bunun dışında elektrikli direksiyonlarda direksiyon kutusunda yağ kaçağının olması elektro hidrolik direksiyon sistemlerinde en sık rastlanan arızalardandır.

Bu arıza direksiyonda uğultuya ve direksiyonun zor dönmesine neden olmakta araç direksiyon lambanızın yanarak sorun vermesine sebebiyet vermektedir.

Bazı ana kart arızalarından yani anahtarsız olarak kullanılan modellerde aracı çalıştıran kartlardan kaynaklanan elektrikli direksiyon sistemi arızaları ana kartta arızaları giderilerek tamirinin yapılması gerekmektedir.

1